سایت اطلاع رسانی مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس، از روز دوم مهرماه همزمان با هفته دفاع مقدس، به طور آزمایشی رونمایی شد.                         «عزیزانم ؛  اگر شبانه روز شكرگزار خدا باشیم كه نعمت اسلام و امام را به ما عنایت فرموده باز كم است.»  بخشی از وصیتنامه شهید مهدی باکری                       

تازه‌ها

Subscribe to فید صفحه جلو

23 فروردین 1359 چهل تن از پاسداران تهرانی آمادگی خود را برای حفاظت از مراکز و تأسیسات دولتی دربرابر حملات ضدانقلاب، بدون هیچ‌گونه تقاضا و درخواست هزینه‌ای اعلام کردند.

این پژوهش‌ها که از سال 1357 تا 1392 از دانشگاه‌های مختلف کشور گردآوری شده‌اند، با دسته‌بندی‌هایی نظیر "موضوعی"، "دانشگاه"، "سال ارائه" و "مقطع تحصیلی" قابل‌دسترسی و مشاهده‌اند.

همسر سردار سرلشکر غلامعلی رشید گفت: کم‌رنگ‌شدن نقش زنان به ما صدمه می‌زند؛ باید یک نگاه مجدد داشته باشیم و از این رفتاری که داشتیم توبه کنیم و روحیه حماسی را به زن‌ها برگردانیم.

دبیر علمی جشنواره اسوه‌های مقاومت و ایثار گفت: نقش اساسی و محوری زنان را در شکل‌گیری انقلاب و دفاع مقدس به‌خوبی روایت‌گری نکرده‌ایم.

 

دومین جشنواره ملی اسوه‌های صبر و مقاومت به مناسبت ولادت حضرت زهرا (س) و همزمان با هفته بزرگداشت مقام زن و روز مادر در محل کتابخانه ملی با حضور برخی از مقامات کشوری و لشکری، همسران ایثارگران و خانواده شهدا برگزار شد.

رهبر معظم انقلاب فرمودند: علت موضع‌گیری‌نکردن رهبری این است که جایی برای موضع‌گیری وجود ندارد زیرا مسئولان کشور و مسئولان هسته‌ای می‌گویند هنوز کاری انجام نگرفته و هیچ موضوع الزام‌آوری میان دو طرف به وجود نیامده است.

شهید امیر سپهبد صیاد شیرازی در طول دوران خدمت خود، به ترویج اندیشه‌های دفاعیِ متناسب با آموزه‌های دینی و انقلابی  پرداخت و در طی این سال‌ها  برای حفظ و ارتقای وحدت و هم‌افزایی ارتش و سپاه تلاش کرد. وی همواره برای حفظ سرزمین خود از هیچ تلاشی دریغ نکرد و در بیست‌ویکم فروردین سال 1378 به آرزوی دیرینه‌اش، مقام عظیم شهادت نائل گشت.

سرلشکر محمد علی جعفری با قدردانی از تلاش فرزندان ملت ایران در مذاکرات هسته‌ای تاکید کرد: به فضل الهی فرزندان انقلابی ایران اسلامی در نبرد دیپلماتیک خود تا به امروز توانسته‌اند از حقوق ملت ایران به شایستگی دفاع کنند.

عملیات کربلای8 با رمز "یا صاحب‌الزمان(عج)" در بامداد 18 فروردین سال 1366 در منطقه شلمچه آغاز شد. این عملیات برای پاسخ‌گویی به شرارت‌های دشمن در حمله به منابع اقتصادی كشور و برهم‌زدن امنیت كشتی‌رانی در خلیج‌فارس انجام شد.

 

 

 

 

نگاهی به اسناد سازمان ملل در دوران جنگ تحمیلی عراق علیه ایران، نشان می‌دهد که مظلومیت مردم مسلمان و انقلابی ایران تا چه حد از سوی مجامع بین‌المللی با بی‌توجهی روبه‌رو بوده است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی به مناسبت آغاز سال ۱۳۹۴ هجری شمسی، با تبریک سال نو و نوروز به ملت ایران و همه ملت‌هایی که نوروز را گرامی می‌دارند، سال جدید را سال "دولت و ملت، همدلی و هم‌زبانی" نام‌گذاری کردند.

جمعی از پژوهشگران مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس، با حضور در چهار یادمان راهیان نور، از نزدیک با این برنامه عظیم و نحوه اجرای آن آشنا شدند.

بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس اولین اپلیکیشن اندروید روزشمار دفاع مقدس را که با هدف تبیین تاریخ و وقایع دوران هشت سال دفاع مقدس تولید شده، رونمایی کرد.

سازمان ملل تاكنون هيچ اقدام مثبتي درباره حملات شیمیایی عراق صورت نداده و بي‌تفاوتي تأسف‌بار و غيرمسئولانه و تاكتيك‌هاي تأخيري اين سازمان نه تنها باعث از بين رفتن مدارك و اسناد موجود در مورد كاربرد رذيلانه سلاح‌هاي شيميايي شده، بلكه باعث گرديده كه دشمن جنايتكار بر وحشي‌گري خود بيفزايد  و در حد وسيعي از آنها استفاده نمايد.

اگر از یک دسته بیست و دو نفری، یک نفر بماند باید همان یک نفر مقاومت کند و اگر فرمانده شما شهید شد نگویید فرمانده نداریم و نجنگیم؛ که این وسوسه شیطان است. فرمانده اصلی ما، خدا و امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) است. اصل، آنها هستند و ما موقت هستیم، ما وسیله هستیم برای بردن شما به میدان جنگ.

 

روزشمار دفاع‌مقدس


01 ارديبهشت

آخرین اثر منتشره مرکز:

" سطرهای ناخوانده"