سایت اطلاع رسانی مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس، از روز دوم مهرماه همزمان با هفته دفاع مقدس، به طور آزمایشی رونمایی شد.                         «عزیزانم ؛  اگر شبانه روز شكرگزار خدا باشیم كه نعمت اسلام و امام را به ما عنایت فرموده باز كم است.»  بخشی از وصیتنامه شهید مهدی باکری                       

تازه‌ها

Subscribe to فید صفحه جلو

چند روزی است که خبر کشف پیکر 175 تن از غواصان گردان نوح موج عاطفی و سرشار از عشق و دلبستگی گروه های مختلف اجتماعی به این شهیدان گرامی را در فضای مجازی ایجاد کرده است. برای کشف حقیقت ماجرا و جهت آشکارتر شدن حقایق تاریخی جنگ تحمیلی و آگاهی نسل ­های جدید از واقعیات هشت سال دفاع مقدس می ­توان پرسش هایی چند را مطرح کرد:

به جرأت می­ توان گفت که تاکتیک امواج انسانی در هیچ نبردی از نیروهای مقاومتی در روزهای اول گرفته تا اجرای عملیات های هجومی از سوی نیروهای ایرانی بکار گرفته نشد. بلکه آن چه با شاخصه­ های این تاکتیک همخوانی دارد، در عملیات والفجر 8 و کربلا 5 از سوی ارتش عراق در اجرای پاتک بر علیه نیروهای ایرانی رخ داد.

استاد علوم سیاسی دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) فتح خرمشهر را یکی از نقاط عطف تاریخ ایران ذکر کرد و در خصوص ادامه جنگ پس از فتح خرمشهر گفت: اشتباه استراتژی نظامی کشور پس از فتح خرمشهر نه در ورود به خاک عراق، بلکه در تأخیر ورود به خاک عراق یعنی 50 روز پس از بازپس‌گیری خرمشهر بود چرا که همین مدت باعث شد تا رژیم صدام بتواند نیروها و امکانات نظامی خود را برای مقابله با ایران بازسازی کند.

«...وهان‌ ای فرزندان قرآن کریم و نیروهای ارتشی، سپاهی، بسیجی، ژاندارمری، شهربانی و کمیته‌ها و عشایر و نیروهای مردمی داوطلب و ملت عزیز! هوشیار باشید که پیروزی هر چند عظیم و حیرت انگیز است، شما را از یاد خداوند که نصر و فتح در دست اوست غافل نکند و غرور فتح شما را به خود جلب نکند...»

سند شماره 143696 مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس، گزارشی است از یک فرمانده اسیر عراقی درباره عملیات بیت المقدس ( آزادی خرمشهر).  در این سند؛ وی به تفصیل درباره این عملیات مطالبی را نوشته است. در بخشی از این گزارش او نظر خود را درباره اشتباه های ایران و عراق بیان می کند که جالب توجه است:

نماينده دفتر هماهنگي سپاه پاسداران انقلاب اسلامي در اهواز در تاریخ 30 اردیبهشت 1358، ضمن بررسي سه عامل موثر در ایجاد بحران قومی خرمشهر ، نوع رابطه بين جريان‌هاي قومي و شيخ شبيرخاقاني و اهداف آنها از به راه‌اندازي جريان قومي عرب در منطقه، را مورد بررسي قرار داده  و راه حل‌هايي براي جلوگيري از بحراني تر شدن اوضاع شهر پيشنهاد داده است

این اسناد با فرمتهای متن، تصویر و فایل pdf ؛ به صورت روزشمار با قابلیت جستجوی روزهای خاص و انتخاب تاریخ شمسی و میلادی،  در سایت مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس منتشر گردیده است.

از 57 کتاب روزشمار جنگ ایران و عراق، تعداد  22 کتاب به‌صورت پراکنده منتشر شده و تعدادی نیز در مراحل مختلف تهیه و تدوین است. در این جدول، عناوین کتاب‌ها و وضعیت انتشار و مراحل هر یک از آنان را می توانید مشاهده کنید.

پیش از این، برنامه و جدول حضور برخی کارشناسان مرکز در غرفه 24 راهروی 13 به‌منظور مراجعه پژوهشگران اعلام شده بود. در این برنامه برای روزهای پنج‌شنبه 24 تا شنبه 26 اردیبهشت، تغییراتی به شرح ذیل رخ داده است:

مراسم رونمایی و نقد کتاب "نبرد در کانال ماهی" با حضور برخی از فرماندهان و نویسندگان در عرصه دفاع مقدس در سرای اهل قلم در بیست‌وهشتمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران برگزار شد.

 

در اولین گزارش از عملیات بیت‌المقدس، راوی نکاتی مانند: آمار خسارات طرفین،  وضعیت مهندسی، آخرین وضعیت دشمن، و تجربیات جدید را به‌طور خلاصه بیان کرده است. گرچه اطلاعات وی در زمان تنظیم این گزارش، به‌دلیل عدم جمع‌آوری آمار و اطلاعات دقیق نواقص مشهودی دارد، بیانگر نوع نگرش رایج  در آن زمان به مسئله عملیات و نبرد می‌باشد.

کتاب سی‌ونهم در طرح کلی مجموعه روزشمار شامل وقایع 75 روز (16 آبان تا 30 دی 1364) است که به‌دلیل حجم بسیار اخبار و اطلاعات آن، در دو جلد منتشر شده است. جلد اول آن با عنوان "نخستین گام به‌سوی فتح فاو؛ غلبه بر تردیدها و کاهش نگرانی‌های عملیات در منطقه فاو؛ انعطاف در مواضع شورای همکاری خلیج‌فارس"  38 روز (تا 23 آذر 1364) را در بر می‌گیرد.

بخش ششم از گزارش عملیات بیت‌المقدس به شرح عملیات مرحله سوم اختصاص دارد و مباحث مهمی نظیر: راهکارهای مختلف برای آزادی خرمشهر، علل شکست در شب‌های اول، عبور از مرز یا عدم‌عبور؟ و راز اسارت هزاران عراقی در خرمشهر را به قلم ساده و روان همان ایام بیان می‌کند.

 کارشناسان و نویسندگان و راویان مرکز، همچون سال‌های گذشته، به‌منظور پاسخگویی به سؤالات مراجعه‌کنندگان و بیان توضیحات لازم در غرفه این  مرکز در نمایشگاه کتاب حضور می‌یابند. برنامه زمان حضور سایر کارشناسان و نویسندگان مرکز به‌منظور حضور در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران  به شرح ذیل می‌باشد.

کتاب "نبرد در کانال ماهی؛ لشکر27 محمد رسول‌الله در عملیات کربلای5" با استفاده از اسناد و منابع مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس ازجمله دفاتر راویان، نوارهای صوتی، گزارش عملیات و اسناد نظامی مرتبط با عملیات کربلای5 و همچنین مصاحبه‌هایی با فرماندهان و رزمندگان لشکر، به رشته تحریر درآمده است.

رویدادهای دفاع‌مقدس07 خرداد

روزشمار اسناد سازمان ملل07 خرداد

آخرین اثر منتشره مرکز:

"پژوهشی درباره تهران و دفاع مقدس"