سایت اطلاع رسانی مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس، از روز دوم مهرماه همزمان با هفته دفاع مقدس، به طور آزمایشی رونمایی شد.                         «عزیزانم ؛  اگر شبانه روز شكرگزار خدا باشیم كه نعمت اسلام و امام را به ما عنایت فرموده باز كم است.»  بخشی از وصیتنامه شهید مهدی باکری                       

تازه‌ها

Subscribe to فید صفحه جلو

حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی بمناسبت آغاز سال ۱۳۹۴ هجری شمسی، با تبریک سال نو و نوروز به ملت ایران و همه ملتهایی که نوروز را گرامی می‌دارند، سال جدید را سال «دولت و ملت، همدلی و هم‌زبانی» نامگذاری کردند.

جمعی از پژوهشگران مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس، با حضور در چهار یادمان  راهیان نور، از نزدیک با این برنامه عظیم و نحوه اجرای آن آشنا شدند.

بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس اولین اپلیکیشن اندروید روزشمار دفاع مقدس  را با هدف تبیین تاریخ و وقایع دوران هشت سال دفاع مقدس تولید شده، رونمایی کرد.

سازمان ملل تاكنون هيچ اقدام مثبتي درباره حملات شیمیایی عراق صورت نداده و بي‌تفاوتي تأسف‌بار و غيرمسئولانه و تاكتيك‌هاي تأخيري اين سازمان نه تنها باعث از بين رفتن مدارك و اسناد موجود در مورد كاربرد رذيلانه سلاح‌هاي شيميايي شده، بلكه باعث گرديده كه دشمن جنايتكار بر وحشي‌گري خود بيفزايد  و در حد وسيعي از آنها استفاده نمايد.

اگر از یک دسته بیست و دو نفری، یک نفر بماند باید همان یک نفر مقاومت کند و اگر فرمانده شما شهید شد نگویید فرمانده نداریم و نجنگیم؛ که این وسوسه شیطان است. فرمانده اصلی ما، خدا و امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) است. اصل، آنها هستند و ما موقت هستیم، ما وسیله هستیم برای بردن شما به میدان جنگ.

 

معرفی کتاب "ویرانی دروازه‎های شرقی" ترجمه عدنان قارونی از انتشارات این مرکز، در برنامه کتابنامه از شبکه چهار سیما به روی آنتن می‌رود.

فرمانده کل سپاه پاسداران، در دومین روز از اجلاسیه مجلس خبرگان رهبری ضمن عرض تسلیت ایام سوگواری شهادت حضرت فاطمه زهرا(س)، درباره مأموریت‌های سپاه پاسداران در عرصه‌های نظامی، امنیتی، فرهنگی و حفظ دستاوردهای انقلاب اسلامی به‌عنوان مأموریت اصلی، سخن گفت.

این کتاب که در قطع پالتویی و در 130 صفحه به‌تازگی انتشار یافته، حاوی متن پیاده­‌شده مصاحبه تلویزیونی دکتر محسن رضایی با شبکه اول سیما در مهرماه 1393 است.

مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس برای اولین بار منتشر می‌کند:

تصویر دستخط فرمانده کل سپاه پاسداران و حکم نصب فرمانده نظامی منطقه حلبچه در پی پیروزی عملیات والفجر10؛ و صدور دستوراتی در این زمینه

محمود یزدان فام: جنگ تحمیلی عراق علیه ایران، نمونه‌ عالی و عملی تهدید امنیت ملی و دفاع همه‌جانبه از آن است. پرسش اصلی این است که این جنگ، به ویژه پایان آن، چه تجارب و درس‌هایی برای دفاع ملی دارد؟

تأثیرات جنگ تحمیلی عراق بر ایران، هنوز بر زندگانی امروز جامعه ما خودنمایی می‌کند. دانشگاه پیام نور تهران، پژوهشی را درباره یکی از مشکلات تنفسی جانبازان شیمیایی ریوی انجام داده است.

رئیس سازمان هنری و ادبیات دفاع مقدس گفت: اعزام کاروان‌های راهیان نور به دیگر مناطق جنگی، مفید و نوعی تبادل فرهنگ است، اما با تغییر عنوان "راهیان نور" به "گردشگری مقاومت" مخالفم.

عملیات کربلای7 در ساعت 01:00 بامداد 13 اسفند سال 1365 با رمز "یا مولای متقیان(ع)" و با هدف آزادسازی ارتفاعات استراتژیك منطقه، انهدام ماشین جنگی دشمن، تسلط بر محورحاج عمران ـ رواندوز و ایجاد تسهیلات لازم برای ادامه نبرد مبارزان عراقی در شمال شرقی این كشور، در منطقه عمومی حاج عمران در عمق خاك عراق (منطقه عملیاتی والفجر2 و كربلای2) اجرا شد.

سردار گل‌علی بابایی، داور شانزدهمین دوره جایزه کتاب سال دفاع مقدس، مجموع فعالیت‌های مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس در حوزه‌های "پژوهشی"، "ترجمه" و "روزشمار" را ازلحاظ کمی و کیفی ارزشمند معرفی کرد.

کتاب "تاریخ نظامی و راهبردی جنگ ایران و عراق" عمدتاً براساس اسناد و مدارك رژیم عراق كه پس از اشغال این كشور به دست امریكایی‌ها افتاده، تنظیم و تدوین و به‌همت عبدالمجید حیدری در دست ترجمه قرار گرفته است.

روزشمار دفاع‌مقدس


12 فروردين

آخرین اثر منتشره مرکز:

" سطرهای ناخوانده"